Kiedy wykorzystuje się metalizację natryskową cynkiem?
W dzisiejszych czasach możemy korzystać z różnych sposobów i metod ochrony elementów stalowych czy metalowych przed korozją. Wykorzystywane są do tego specjalistyczne urządzenia oraz minerały, które wzmacniają pokrytą nimi powierzchnię. Jest to ekonomiczna i wygodna opcja jak zabezpieczyć elementy konstrukcji budowlanych, pojazdów i maszyn, co wydłuża ich funkcjonowanie.
Metalizacja natryskowa – co to jest i kiedy się ją wykonuje?
Metalizacja natryskowa jest formą zabezpieczenia antykorozyjnego, zalecana jest wszędzie tam, gdzie istnieje szansa, że metal będzie wystawiony na stałe działanie wody i wilgoci. Firmy zajmujące się tego typu usługami, w zależności od zaplecza technicznego, są w stanie poddać metalizacji niewielkie elementy, jak również duże części pojazdów. Do najczęściej zabezpieczanych można zaliczyć:
- stalowe konstrukcje wodne: mosty, zbiorniki na wodę zapory, rurociągi,
- wieże ciśnień i wieże wiertnicze,
- balustrady
- ramy samochodów,
- kominy ze stali,
- rzeźby.
Proces polega na podgrzaniu metalu i naniesieniu go za pomocą natrysku na część, która wcześniej została odpowiednio do tego przygotowana: oczyszczona i chropowata. Otrzymujemy w ten sposób idealnie przywierającą warstwę ochronną odporną na zmienne warunki atmosferyczne. Obróbka wykorzystywanych do tego substancji wpływa na ich właściwości fizykochemiczne, trwałość powłoki, a sposób nanoszenia sprzyja równomiernemu rozłożeniu metalu.
Największe zalety metalizacji cynkiem
Poza całkowitą ochroną dużych elementów i konstrukcji stalowych przed korozją, dużą zaletą takiego rozwiązania jest zwiększenie twardości ich powierzchni. Dzięki temu dodatkowo zabezpieczamy ją przed zarysowaniami, zadrapaniami, zanieczyszczeniami, które mogą niekorzystnie wpływać na działanie np. maszyn.
Natryskowa metoda sprawdza się wszędzie tam, gdzie część, którą chcemy pokryć antykorozyjną powłoką, jest zbyt duża, aby zanurzyć ją w podgrzanym metalu. Przeprowadzać można ją wszędzie, jedynym warunkiem jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji i przepływu powietrza.